Počet výsledků: 24

Otevřít filtraci

Děložní adnexa neboli děložní přívěsky (lat. adnexa uteri) je společné označení pro vaječníky, vejcovody a některé další struktury, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti dělohy.

Kožní adnexa (lat. adnexa cutis) jsou specializované struktury, které jsou součástí kožního systému. U člověka se mezi kožní adnexa řadí vlasy a chlupy (společně s vlasovými folikuly), nehty, mazové žlázy, potní žlázy, apokrinní žlázy a mléčné žlázy. Viz také kůže.

Děložní tělo (lat. corpus uteri) je široká horní část dělohy, která je tvořena především silnou vrstvou svaloviny (myometria).

Děložní dno (lat. fundus uteri) je horní okraj děložního těla. Navzdory svému názvu děložní dno není orientováno dolů, naopak se vyklenuje směrem vzhůru.

Děložní sliznice je jiný název pro endometrium. Viz také děloha, sliznice.

Široký děložní vaz (lat. ligamentum latum uteri) je široký záhyb pobřišnice, který spojuje postranní části dělohy se stěnami a dnem pánve. Viz také děloha, vazy.

Rakovina děložní sliznice je lidové označení pro karcinom endometria. Viz také rakovina, děložní sliznice.

Screening rakoviny děložního čípku neboli cervikální screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu děložního hrdla. Cervikální screening provádějí ambulantní gynekologové. Každá žena od 15 let věku má v České republice nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, která je jedenkrát ročně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. K této prohlídce nepotřebuje žádanku od svého praktického lékaře ani od jiného lékaře; stačí se telefonicky objednat ke svému ošetřujícímu gynekologovi. Cervikální screening je prováděn cytologickým vyšetřením stěru z děložního čípku, který gynekolog odebere při preventivní prohlídce. Odběr stěru je jednoduchá metoda, která trvá asi 10 minut a zahrnuje jen o málo víc než vyšetření pochvy. Buňky z děložního čípku jsou odebrány pomocí malé špachtličky či kartáčku. Odebrané buňky pak lékař pošle do jedné z akreditovaných cytologických laboratoří, kde mezi nimi odborníci pod mikroskopem hledají změněné buňky. Výsledek vyšetření pak laboratoř pošle zpátky ošetřujícímu gynekologovi. Viz také screening, rakovina, děložní čípek, karcinom děložního hrdla, screeningová cytologie.

Zánět děložní sliznice neboli endometritida je obvykle způsobena infekcí v děložní dutině. Může být způsobena chlamydiemi, bakteriemi vyvolávajícími kapavku či tuberkulózu, nebo i bakteriemi žijícími normálně v pochvě. Endometritida se častěji vyskytuje po potratu nebo porodu. Častější je rovněž po dlouhém porodu nebo císařském řezu. Riziko vzniku endometritidy je vyšší po téměř jakémkoli zákroku, který se provádí přes děložní hrdlo. Mezi takové zákroky patří dilatace a kyretáž, biopsie děložní sliznice, hysteroskopie, zavedení nitroděložního tělíska (IUD) a porod (spíše po císařském řezu než po vaginálním porodu). Endometritida se může vyskytnout současně s jinými pánevními infekcemi, viz hluboký pánevní zánět. Viz také zánět, děložní sliznice (endometrium). Pozor: Endometritida není totéž co endometrióza!

Revize děložní dutiny je jednou z několika metod provedení kyretáže („výškrabu“ dělohy). Provádí se nejčastěji po prodělaném potratu, v některých případech i po porodu. Jedná se o „výškrab“ zbytků tkáně po těhotenství. Zákrok se provádí v celkové anestezii, nástroje se do děložní dutiny zavádějí skrze pochvu. Po roztažení (dilataci) děložního hrdla je obsah děložní dutiny odstraněn pomocí kyrety. Celý zákrok trvá přibližně 10–15 minut. Viz také děložní dutina, kyretáž.

Zobrazeno 1 až 10 z 24

Počet výsledků